Výstava na stromoch

Chceli by ste informovať svoje okolie o podmienkach pestovania kakaa v Pobreží Slonoviny a potrebe dôstojnej práce? Je to jednoduché – umiestnite vo svojej obci alebo meste výstavu.
“Výstava na stromoch” je formát osvetovej udalosti na podporu dôstojnej práce, ktorú môže zorganizovať každý z nás. Aktuálna výstava “Cena kakaa” informuje o podmienkach pestovania kakaa v Pobreží slonoviny (Côte d’Ivoire).
Výstavu môžete zorganizovať v rámci celorepublikovej koordinovanej kampane, ktorá sa koná v októbri počas “Týždňa dôstojnej práce” od 3. do 10. októbra 2020. Stali by ste sa tak súčasťou siete aktivistov, ktorí na rôznych miestach, v rôznych obciach a mestách, ale v tom istom čase podporia pestovateľov, aby mohli žiť vdôstojných podmienkach a zdvihnú povedomie o globálnych súvislostiach.
* Ak by ste mali záujem zorganizovať výstavu samostatne, mimo Týždňa dôstojnej práce, radi vám ju poskytneme aj v inom termíne počas roka.
Akcia má pôvod v Českej republike, kde v roku 2015 zaviedlo tento koncept občianske združenie NaZemi. Od roku 2019 sa pridala ako spoluorganizátor organizácia Fairtrade Česko a Slovensko. Na Slovensku organizuje výstavu v roku 2020 Fairtrade Česko a Slovensko.
Nie je vaše miesto na mape? Staňte sa miestnymi organizátormi a usporiadajte výstavu. Vyberte si miesto pre výstavu vo vašej obci alebo meste, najlepšie také, kadiaľ chodí veľa ľudí, kde sa dá umiestniť 14 plagátov veľkosti A2. Ideálne sú parky alebo námestia so stromami, môžu to byť však aj dvory, obchodné domy, galérie a podobne!
Po registrácii vás pridáme na mapu, pošleme vám informačný e-mail a v septembri organizačný balíček s výstavou Cena kakaa.
Približne 90 percent kakaa je vypestovaného 4 a pol miliónom malopestovateľov. Sú to drobní, nezávislí farmári a farmárky s rodinnými políčkami o veľkosti 1 až 5 hektárov. Cez 60% kakaa pochádza zo západoafrických krajín Côte d’Ivoire a Ghany. Pestovatelia si tu zarobia priemerne necelý dolár na deň (0,5 až 0,84 USD). Nemôžu si dovoliť námezdných robotníkov a sú nútení využívať k práci deti. Cocoa Barometer z roku 2018 odhaduje, že len v Côte d’Ivoire a Ghane je nútených pracovať na kakaových plantážach 2,1 milióna detí. Nárast výroby a nízka cena produkcie kakaa z Côte d’Ivoire je spôsobená nielen otrockými podmienkami pestovateľov, ale aj ničením životného prostredia. Od roku 1960 prišla krajina o 80% svojich dažďových pralesov. Tie sú teraz len na 4% územia a miznú tak teritóriá vzácnych hrošíkov libérijských, slonov pralesných alebo šimpanzov učenlivých. Výrub dažďových pralesov tiež zrýchľuje dopady klimatických zmien po celom svete.
-
Organizácia výstavy
Chcete aj vy informovať o podmienkach pestovania kakaa? Pridajte sa medzi organizátorky a organizátorov výstavy, je to jednoduché.
- Vyberte si miesto pre výstavu, najlepšie také, kadiaľ chodí veľa ľudí, kde sa dá umiestniť 14 plagátov A2. Ideálne sú parky alebo námestia so stromami.
- Zaregistrujte sa pomocou prihlasovacieho formulára medzi organizátorky a organizátorov.
- Do týždňa po registrácii vám zavoláme a osobne preberieme vašu predstavu o akcii.
- Pridáme vašu výstavu na mapu.
- Do e-mailu vám pošleme základné informácie o akcii a užitočné materiály (manuál organizátora, elektronickú verziu plagátu, cover fotku pre facebookovú udalosť, vzorovú tlačovú správu).
- Vybavte si povolenie k výstave. Vzorovú žiadosti o využívanie verejného priestranstva posielame všetkým organizátorom e-mailom.
- Pustite sa do propagácie akcie.
- V septembri vám pošleme organizačný balíček s výstavou. A vzdelávaciu lekciu.
- V sobotu 3. októbra 2019 vyveste výstavu vo vašom mieste. Návod na inštaláciu Vám pošleme e-mailom.
-
Týždeň dôstojnej práce
Výstavová udalosť prebieha po celej republike počas “Týždňa dôstojnej práce”. Ten prebieha od soboty do soboty v týždni, kedy sa oslavuje Svetový deň dôstojnej práce (7. októbra). Dôstojná práca čiže dôstojné pracovné podmienky si ctia slobodu, spravodlivosť, istotu a dobré vzťahy. Ide o takú prácu, pri ktorej sú chránené práva pracovníkov, ktorí dostávajú zodpovedajúcu odmenu a tešia sa adekvátnemu sociálnemu zabezpečeniu. Zabezpečenie dôstojnej práce pre všetkých sa tak stáva jedným z najúčinnejších spôsobov, ako bojovať s globálnou chudobou a s ňou spojenými problémami, ako sú napríklad detská práca, utláčanie ženských práv, atď.
-
História výstav
Idea Výstav na stromoch vznikla v roku 2014 v Českej republike. Občianske združenie NaZemi hľadalo spôsob, ako dostať do verejného priestoru globálne témy týkajúce sa podmienok výroby a pestovania, ale hlavne dopadov na ľudí a životné prostredie. Tak sa zrodila pravidelná výstavová udalosť, ktorá postupne odráža rôzne perspektívy dôstojnej práce vo svete. Vďaka plagátovému prevedeniu je výstava dostupná veľkému množstvu ľudí, ktorí sa o témy zaujímajú a chcú o nich informovať vo svojom okolí. Až do roku 2018 akciu v Českej republike koordinovalo NaZemi, od roku 2019 na koordináciu spolupracuje s Fairtrade ČS a v realizácii výstav sa organizácie každý rok striedajú. Toto boli témy predchádzajúcich ročníkov:
- 2015: pestovanie kávy v Guatemale a Mexiku, výstava “Plné ruce práce” (48 parkov, koordinácia NaZemi),
- 2016: garbiarne a výroba obuvi v Bangladéši, výstava “Poznej své boty” (70 parkov, koordinácia NaZemi),
- 2017: pestovanie banánov v Paname a Kostarike, výstava “Příběh banánu” (71 parkov, koordinácia NaZemi),
- 2018: továrne a sweatshopy na výrobu obuvi v Indii, výstava “Naše boty” (70 parkov, koordinácia NaZemi),
- 2019: pestovanie kakaa v Côte d’Ivoire, výstava “Cena kakaa” (koordinácia Fairtrade Česko a Slovensko).
- Na stiahnutie
Pokiaľ by ste chceli tohtoročnú výstavu dostať aj do svojej obce, zaregistrujte sa ako miestni organizátori. Spoločne dostaneme výstavu medzi ľudí, von, do verejného priestoru! Staňte sa súčasťou jedinečnej akcie, kedy sa výstava objaví na desiatkach miest po celej republike po celý jeden týždeň. Po registrácii Vám pošleme výstavu “Cena kakaa” o podmienkach pestovania kakaa (14xA2 plagátová výstava na grubom vizitkovom papieri), využiť môžete aj vzdelávacie lekciu k téme alebo premietanie dokumentárnych filmov.
Výstavu organizujú aktívni jednotlivci po celej republike, koordináciu zabezpečuje mimovládna organizácia Fairtrade Česko a Slovensko.
Vďaka za vaše zapojenie!
Kontakt:
Lukáš Bulko
Fairtrade Česko a Slovensko
+421 902 727 117
lukas.bulko@fairtrade-slovensko.sk.