fbpx
Pokaż menu

Aktuality

12. 1. 2021

Urobili sme prvý veľký krok k zavedeniu dôstojného príjmu pre pestovateľov banánov

Organizácia Fairtrade International stanovila novú základnú mzdu pre všetkých pracovníkov banánových plantáží s certifikáciou Fairtrade. Takto novo upravený štandard je míľnikom v ceste za dôstojným príjmom, ktorý pomôže tisícom pracovníkov.

Viac informácií
17. 12. 2020

Predstavujeme Stratégiu Fairtrade Česko a Slovensko na obdobie 2021 – 2025

Novo publikovaný dokument Stratégia Fairtrade Česko a Slovensko predstavuje okrem vízie, poslania a hodnôt organizácie naše ciele pre nadchádzajúce päťročné obdobie. Štruktúrovali sme ich celkovo do troch cieľových oblastí – prvá z nich sa týka obchodu a spolupráce s partnermi, druhá je zameraná na osvetu a zvyšovanie povedomia o Fairtrade a posledná oblasť sa týka interných cieľov organizácie.

Viac informácií
15. 12. 2020

Nová slovenská pražiareň kávy Roaster Brothers ponúka fairtradovú kávu pre tých, ktorým záleží na udržateľnosti, ochrane ľudských práv a prírody.

Slovenská pražiareň kávy zo Skalice Roaster Brothers ponúka fairtradovú kávu ako vôbec 2. lokálna pražiareň priamo na Slovensku. Pripojí sa tak k pražiarni Samay z Bratislavy, ktorá pôsobí už od roku 2005.

Viac informácií
14. 12. 2020

Strastiplná cesta pandémiou Covid-19 a zamyslenie sa nad najbližšou budúcnosťou - rozhovor s Mary Kinyua, kenskou pestovateľkou kvetín

Mary Kinyua je prezidentkou Fairtrade Africa a manažérkou ľudských zdrojov v kenskej kvetinovej farme Oserian, ktorá zamestnáva viac než 4 000 pracovníkov. Pandémia nákazy COVID-19 bola pre pestovateľov kvetín vo východnej Afrike najnáročnejšou skúškou, akú doposiaľ zažili. Mary Kinyua v rozhovore rozpráva o neoceniteľnom programe podpory, súdržnosti so zamestnancami v ťažkých časoch a o nádeji na lepšie zajtrajšky.

Viac informácií
9. 12. 2020

Stredoamerickí pestovatelia kávy a kakaa, už teraz zasiahnutí pandémiou COVID-19 a zmenou klímy, hlásia ďalšie straty kvôli nebývalým hurikánom

Fairtradoví stredoamerickí pestovatelia, ktorých káva a kakao boli na začiatku novembra poškodené hurikánom Eta, sú vystavení riziku ďalších ťažkých strát. V Nikarague sa nedávno zastavila posledná búrka, hurikán Iota, ktorý donútil desiatky tisíc ľudí opustiť ich domovy. Hrozí, že ďalšia búrka spôsobí ďalšiu devastáciu komunít.

Viac informácií
27. 11. 2020

Prečo kupovať práve fairtradovú čokoládu?

Myslíte, že všetky čokolády sú rovnaké? A čo tie mnohé označenia s informáciami o udržateľnosti, ktoré vidíte na obaloch v supermarketoch?

Ak milujete čokoládu a chcete, aby vaše nákupné rozhodnutie prispelo k pozitívnej zmene v životoch pestovateľov, prečítajte si viac o dopadoch systému Fairtrade v tomto článku. Zameriame sa v ňom na to, ako Fairtrade pomáha zvyšovať príjmy pestovateľov a prehlbovať ich znalosti.

Viac informácií
26. 11. 2020

Pápež František podporuje systém Fairtrade

Delegácia zložená zo zástupcov Fairtrade international sa stretla s pápežom Františkom, aby hovorili o obchode, zmene klímy a dopade pandémie COVID-19 na pestovateľov. Pápež na stretnutí na konci novembra v Apoštolskom paláci v Ríme vyjadril podporu systému Fairtrade.

Viac informácií
18. 11. 2020

Konkrétne príbehy pomoci z Fondu na podporu fairtadových pestovateľov

Fond pomohol od jari už tisícom farmárov a robotníkov aj ich komunitám vyrovnať sa s bezprostrednými následkami krízy.

Viac informácií
18. 11. 2020

Solidarita v rámci COVID-19: Fairtrade pomáha pestovateľom z globálneho Juhu. Prinášame vám konkrétne príklady pomoci

Organizácia Fairtrade International v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19 vyzvala bezprostredne v marci členské organizácie a partnerov k prispeniu do dvoch fondov na podporu pestovateľov. V rámci spojeného partnerstva Fairtrade sa zišlo pestovateľom v rámci financovania obnovy takmer 15 miliónov eur. Fairtrade Česko a Slovensko prispela do podporného fondu sumou desaťtisíc eur.

Viac informácií
11. 11. 2020

Dokument V tieni kakaovníka z dielne Fairtrade Česko a Slovensko už túto sobotu na Dvojke

Verejnoprávna rtvs: 2 odvysiela túto sobotu 14. novembra o 15:20 premiéru medzinárodne oceneného dokumentu V tieni kakaovníka. Zároveň ho diváci budú môcť sledovať online na sociálnych sieťach cez live stream.

Viac informácií
13. 10. 2020

Dokument V tieni kakaovníka z dielne Fairtrade Česko a Slovensko vyhral cenu na festivale Agrofilm

Dokumentárna snímka V tieni kakaovníka bola ocenená na 36. Medzinárodnom filmovom festivale Agrofilm v slovenskej Nitre. Z celkovo 94 prihlásených filmov postúpilo pred medzinárodnú porotu 35 dokumentov a z nich bolo 15 ocenených. Film získal cenu Osiris FAO, ktorú udeľuje Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo pri OSN za najlepšie spracovanie medzinárodnej témy.

Viac informácií
1. 10. 2020

Pripomíname si Medzinárodný deň kávy

1. októbra si celý svet pripomína Medzinárodný deň kávy. Oslávte ho spolu s nami v duchu fair trade.

Viac informácií
2. 9. 2020

Osem príkladov, ako fairtradoví pestovatelia chránia životné prostredie

Na celom svete sú milióny pestovateľov, ktorí sú na poľnohospodárstve finančne závislí. Pre nich je teraz klimatická zmena tou najzásadnejšou hrozbou, ktorej čelia.

Viac informácií
24. 8. 2020

COVID-19: dopady na pestovateľov kávy na globálnom Juhu

Pandémia ochorenia COVID-19 zasiahla prakticky celý svet. Čo sa týka priamo pestovateľov kávy, pandémia dopadla na rôzne oblasti rôznym spôsobom a mení sa zo dňa na deň. Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa obmedzenia pohybu pomaly uvoľňujú, v iných sa, naopak, zavádzajú.

Viac informácií
5. 8. 2020

Dopady pandémie COVID-19 na kvetinový priemysel v Keni. Fairtrade zachraňuje tamojších kvetinových pestovateľov.

Fairtrade podporuje kenských pracovníkov a pracovníčky v kvetinovom priemysle od začiatku krízy súvisiacej s pandémiou COVID-19. Pestovatelia zatiaľ vyplatili vyše 500-tisíc eur z fairtradových príplatkov za potravinové balíčky a hygienické potreby, ktoré pomohli 17 000 ľuďom.

Viac informácií
25. 6. 2020

Fairtrade producenti vo verejnom príhovore žiadajú Nestlé, aby cukrovinka KitKat zostala Fairtrade.

„Hlas nás, producentov Fairtrade, je počuť a je braný do úvahy. Pristupuje sa k nám s rešpektom a s úctou, akú si zaslúžime.“

 Vyhlásenie Fairtrade Foundation z 23. júna 2020

Viac informácií
8. 6. 2020

Lepšie riadené fairtradové družstvá viac profitujú zo systému Fairtrade

Fairtrade International zverejnila správu o priebežných výsledkoch svojho Západoafrického programu Fairtrade pre kakao. Ten bol spustený v polovici roka 2016 s cieľom posilniť fairtradové kakaové družstvá v Ghane a Pobreží slonoviny, pomôcť im dosiahnuť vytvorenie dlhodobých obchodných vzťahov a v dôsledku toho aj dôstojných príjmov pre pestovateľov.

Viac informácií
15. 5. 2020

Férovými ranajkami ľudia symbolicky podporili svojich lokálnych a fairtradových pestovateľov

Druhú májovú sobotu – tento rok konkrétne 9. mája – sme si pripomeli Svetový deň fair trade. Pri tejto príležitosti 4 neziskové organizácie a 1 platforma organizovali celoslovenské domáce Férové raňajky. S ohľadom na karanténu mala akcia len symbolickú domácu a online podobu, ale aj tak účastníci vyjadrili na 30 mistoch Slovenska svoj záujem o miestnych slovenských farmárov a pestovateľov z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky a o to, kto a za akých podmienok pre nich produkuje potraviny.

Viac informácií